Dziennik Zachodni nr 25/2006

23.VI.2006 
VIII Franciszkański Festyn Parafialny służył zabawie, ale także zbiórce pieniędzy na dokończenie budowy niezwykłej świątyni „Cegiełka do cegiełki”. Św. Franciszek jest patronom ekologii, środowiska naturalnego i przyjaciołom wszystkich stworzeń. Chcieliśmy więc, aby powstało coś, co kojarzyłoby się z nim ludziom. Pomysłodawcą, aby krówka (cukierek – przyp. red.) była symbolem naszej akcji był ojciec Radosław – mówi ojciec Emil Pacławski, proboszcz parafii św. Franciszka i św. Klary, przełożony klasztoru franciszkanów. Pierwszy raz cegiełka ta pojawiła się w 2004 roku w czasie trwania żywej szopki i cieszyła się dużym powodzeniem, od tamtej pory jest już na każdej imprezie organizowanej przez franciszkanów.

Krówka bardzo szczególna
Najpierw były pudełeczka w biało-brązowe łaty z zabawnymi rysunkami krówek i mnichów, do których pakowane było po osiem cukierków przepakowywanych pieczołowicie przez wolontariuszy z oryginalnych papierków w papierki z wizerunkiem mnicha i krówki. Z boku pudełka i na papierku znalazła się informacja o celu sprzedaży cukierków a pod rysunkiem adres strony internetowej parafii. Potem powstały również koszulki z wizerunkiem mnicha trzymającego na sznurku krowę, która jak balonik napełniony helem wznosi się do nieba oraz szklane kubki z wizerunkiem krówki i mnicha, który wita i pozdrawia ją wyciągając do niej ramiona. Oba rysunki zaprojektowała Izabela Wądołowska, plastyczka z tyskiego Stref Artu. Podczas sobotniego festynu gadżety były sprzedawane przez wolontariuszy na specjalnych stoiskach.

Plan świątyni
Tyski obiekt w swojej prostocie zewnętrznej i wewnętrznej nawiązuje do średniowiecznej architektury klasztorów i świątyń.
– Podczas mojej podróży do Asyżu starałem się uchwycić duchowość tamtejszych miejsc. Podstawą zakonu świętego Franciszku jest m.in. cnota ubóstwa, która właśnie polega na korzystaniu z tego, co daje natura. Dlatego inspiracje, do projektowania tyskiego kościoła zaczerpnąłem podczas pobytu w Alwerni, pustelni Franciszka mieszczącej się w skale. Drugim miejscem była krypta św. Franciszka znajdująca się pod bazyliką. Cisza i dyskretne oświetlenie, jakie tam zastałem, tworzyły nastrój do modlitwy – opowiada ojciec Wawrzyniec Jaworski, ksiądz zakonnik odpowiedzialny za prze bieg prac.
Podstawowym surowcem budowli jest dolomit, jasny kamień, wydobywany w Libiążu, (powiat chrzanowski). Kościół zaprojektowany został na planie krzyża franciszkańskiego. Tworzy go pięć wież. Cała bryła świątyni składa się z kościoła dolnego i górnego. Na poziomie dolnym, pomiędzy stojącymi najbliżej siebie dwoma wieżami, znajduje się Grób Św. Franciszka. W wieży bocznej została umieszczona kaplica Miłosierdzia Bożego, a zaraz obok w dobudówce kaplica Matki Bożej Anielskiej. Za tą kaplicą w ogrodzie przy ogrodzeniu stoi figurka. W centralnym miejscu przy głównej, największej wieży, symbolizującej serce Pana Jezusa, utworzony został ołtarz. Kościół górny to drugi poziom budowli. Została w nim umieszczona zadaszona skośnym daszkiem Kaplica Matki Bożej Bolesnej oraz chrzcielnica. Budowa znajduje się na działce usytuowanej przy rozwidleniu ulic Paprocańskiej i Przemysłowej i trwa siódmy rok. Na razie nikł nie wie, kiedy zustanie ona ukończona. Ojcowie franciszkanie ze spokojom patrzą jednak w przyszłość.

KSENIA KUMCZYK
KOMENTARZ DZ
Franciszkański festyn to bodaj najlepsze tego typu przedsięwzięcie, jakie odbywa się w Tychach. Impreza prawdziwie rodzinna. Sprzyja temu wciągnięcie w przygotowania parafian, którzy podchodzą do wydarzenia z niekłamanym zaangażowaniem. Ważne jest także ulokowanie stoisk na trawie, w nieco pagórkowatym terenie, wśród drzew. Gość nie ma wrażenia, że trafił na betonowy pas startowy. Rodziców z dziećmi przyciąga zaś cały wachlarz gier i zabaw. A przede wszystkim, nie podaje się na festynie alkoholu. Nie ma więc błędnych spojrzeń, utraty zainteresowania tym, co dzieje się na estradzie i agresji podszytej pijacką odwagą.
ADRIAN OŁDAK

Informacje


Warte do zapoznania


Możesz się wahać, jeżeli potem idziesz dalej.
Bertolt Brecht

Polecamy

Kontakt

Masz pytania?

franciszkanie(małpa)tychyofm.pl


Adres:

Tychy,

ul. Paprocańska 90


Zadzwoń do nas!

(32) 217-84-29


Konto Parafii

ING Bank Śląski o/Tychy

43-100 Tychy Aleja Niepodległości 106

66 1050 1399 1000 0022 1531 2832


Numer konta walutowego (EURO):

Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanów)

Dom Zakonny w Tychach

Paprocańska 90

43-100 Tychy

ING Bank Śląski: INGBPLPW 46 1050 1399 1000 0023 2464 4026

Copyright 2016-2020 © Parafia pw. Św. Franciszka i Św. Klary w Tychachfb