Dziennik Zachodni nr 25/2006

23.VI.2006 
VIII Franciszkański Festyn Parafialny służył zabawie, ale także zbiórce pieniędzy na dokończenie budowy niezwykłej świątyni „Cegiełka do cegiełki”. Św. Franciszek jest patronom ekologii, środowiska naturalnego i przyjaciołom wszystkich stworzeń. Chcieliśmy więc, aby powstało coś, co kojarzyłoby się z nim ludziom. Pomysłodawcą, aby krówka (cukierek – przyp. red.) była symbolem naszej akcji był ojciec Radosław – mówi ojciec Emil Pacławski, proboszcz parafii św. Franciszka i św. Klary, przełożony klasztoru franciszkanów. Pierwszy raz cegiełka ta pojawiła się w 2004 roku w czasie trwania żywej szopki i cieszyła się dużym powodzeniem, od tamtej pory jest już na każdej imprezie organizowanej przez franciszkanów.

Krówka bardzo szczególna
Najpierw były pudełeczka w biało-brązowe łaty z zabawnymi rysunkami krówek i mnichów, do których pakowane było po osiem cukierków przepakowywanych pieczołowicie przez wolontariuszy z oryginalnych papierków w papierki z wizerunkiem mnicha i krówki. Z boku pudełka i na papierku znalazła się informacja o celu sprzedaży cukierków a pod rysunkiem adres strony internetowej parafii. Potem powstały również koszulki z wizerunkiem mnicha trzymającego na sznurku krowę, która jak balonik napełniony helem wznosi się do nieba oraz szklane kubki z wizerunkiem krówki i mnicha, który wita i pozdrawia ją wyciągając do niej ramiona. Oba rysunki zaprojektowała Izabela Wądołowska, plastyczka z tyskiego Stref Artu. Podczas sobotniego festynu gadżety były sprzedawane przez wolontariuszy na specjalnych stoiskach.

Plan świątyni
Tyski obiekt w swojej prostocie zewnętrznej i wewnętrznej nawiązuje do średniowiecznej architektury klasztorów i świątyń.
– Podczas mojej podróży do Asyżu starałem się uchwycić duchowość tamtejszych miejsc. Podstawą zakonu świętego Franciszku jest m.in. cnota ubóstwa, która właśnie polega na korzystaniu z tego, co daje natura. Dlatego inspiracje, do projektowania tyskiego kościoła zaczerpnąłem podczas pobytu w Alwerni, pustelni Franciszka mieszczącej się w skale. Drugim miejscem była krypta św. Franciszka znajdująca się pod bazyliką. Cisza i dyskretne oświetlenie, jakie tam zastałem, tworzyły nastrój do modlitwy – opowiada ojciec Wawrzyniec Jaworski, ksiądz zakonnik odpowiedzialny za prze bieg prac.
Podstawowym surowcem budowli jest dolomit, jasny kamień, wydobywany w Libiążu, (powiat chrzanowski). Kościół zaprojektowany został na planie krzyża franciszkańskiego. Tworzy go pięć wież. Cała bryła świątyni składa się z kościoła dolnego i górnego. Na poziomie dolnym, pomiędzy stojącymi najbliżej siebie dwoma wieżami, znajduje się Grób Św. Franciszka. W wieży bocznej została umieszczona kaplica Miłosierdzia Bożego, a zaraz obok w dobudówce kaplica Matki Bożej Anielskiej. Za tą kaplicą w ogrodzie przy ogrodzeniu stoi figurka. W centralnym miejscu przy głównej, największej wieży, symbolizującej serce Pana Jezusa, utworzony został ołtarz. Kościół górny to drugi poziom budowli. Została w nim umieszczona zadaszona skośnym daszkiem Kaplica Matki Bożej Bolesnej oraz chrzcielnica. Budowa znajduje się na działce usytuowanej przy rozwidleniu ulic Paprocańskiej i Przemysłowej i trwa siódmy rok. Na razie nikł nie wie, kiedy zustanie ona ukończona. Ojcowie franciszkanie ze spokojom patrzą jednak w przyszłość.

KSENIA KUMCZYK
KOMENTARZ DZ
Franciszkański festyn to bodaj najlepsze tego typu przedsięwzięcie, jakie odbywa się w Tychach. Impreza prawdziwie rodzinna. Sprzyja temu wciągnięcie w przygotowania parafian, którzy podchodzą do wydarzenia z niekłamanym zaangażowaniem. Ważne jest także ulokowanie stoisk na trawie, w nieco pagórkowatym terenie, wśród drzew. Gość nie ma wrażenia, że trafił na betonowy pas startowy. Rodziców z dziećmi przyciąga zaś cały wachlarz gier i zabaw. A przede wszystkim, nie podaje się na festynie alkoholu. Nie ma więc błędnych spojrzeń, utraty zainteresowania tym, co dzieje się na estradzie i agresji podszytej pijacką odwagą.
ADRIAN OŁDAK

Informacje

Cytat i wspomnienie na dziś

Nie czyń bliźniemu tego, co chciałbyś, aby on uczynił tobie. Możliwe, że macie zupełnie różne gusty.
Bernard Shaw

św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera, wspomnienie

Polecamy

Kontakt

Masz pytania?

franciszkanie(małpa)tychyofm.pl


Adres:

Tychy,

ul. Paprocańska 90


Zadzwoń do nas!

(32) 217-84-29


Konto Parafii

ING Bank Śląski o/Tychy

43-100 Tychy Aleja Niepodległości 106

66 1050 1399 1000 0022 1531 2832


Numer konta walutowego (EURO):

Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanów)

Dom Zakonny w Tychach

Paprocańska 90

43-100 Tychy

ING Bank Śląski: INGBPLPW 46 1050 1399 1000 0023 2464 4026

Copyright 2016-2019 © Parafia pw. Św. Franciszka i Św. Klary w Tychach