Dziennik Zachodni nr 287 – 8.XII.2004

„Jak traktować kolędę?”

DZ: Czy zmieniło się podejście ludzi do kolędy?
OJCIEC EMIL PACŁAWSKI: Może troszeczkę w zewnętrznym przygotowaniu do przyjęcia księdza. Kiedyś ludzie traktowali tę wizytę bardziej odświętnie. Przygotowywali nie tylko dom, ale i siebie, zakładając strój inny niż codzienny. Dziś zaś zdarza się, że domownicy pozostają w… dresach. Dawniej przynajmniej w moim rodzinnym Zabrzu – kolęda była wydarzeniem rodzinnym, w którym wszyscy starali się uczestniczyć, czasem nawet zwalniając się z pracy, czy wręcz biorąc na ten czas urlop. Dziś bardzo często kolęda jest przyjmowana w niepełnym składzie. Liczba rodzin, które nas oczekują, utrzymuje się na takim samym poziomie, z bardzo minimalną tendencją spadkową. Zmiana, która nas cieszy, to większa aktywność rodziny podczas spotkania z duszpasterzem. Kiedyś czuło się wyczekiwanie na to co powie ksiądz, dziś ludzie sami kierują rozmową, poprzez swoje pytania, spostrzeżenia, sugestie…
DZ: A podejście Kościoła do kolędy!
0.E.P.: Są zalecenia, by kolędę nie traktować tylko jako formę zebrania ofiary, ale jako prawdziwy czas spotkania z parafianami, dla których jest to często jedyna okazja do spotkania z duszpasterzem. Stąd dzieli się kartoteki na więcej razy, by móc każdej rodzinie poświęcić więcej czasu i maksymalnie go wykorzystać. W tych trudnych czasach staramy się wnosić radość i nadzieję nawet tam, gdzie sytuacja jest bardzo nieciekawa. Chcemy, by parafianie czuli troskę z naszej strony o ich los.
DZ: Czy ojciec jako dziecko lubił czas duszpasterskich odwiedzin?
0.E.P.: W tamtym czasie towarzyszył im pewien strach, bo ksiądz mógł odpytać z katechizmu. Przed każdą wizytą wertowałem więc „Drogę do nieba”, którą dostałem na Komunię i przypominałem sobie wszystko, by wypaść jak najlepiej. Czuło się też napięcie, jak przed spotkaniem z kimś wyżej postawionym. Dziś jest w tych kontaktach większa swoboda.

JOLANTA PIEROŃCZYK

Informacje

Cytat i wspomnienie na dziś

Nie czyń bliźniemu tego, co chciałbyś, aby on uczynił tobie. Możliwe, że macie zupełnie różne gusty.
Bernard Shaw

św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera, wspomnienie

Polecamy

Kontakt

Masz pytania?

franciszkanie(małpa)tychyofm.pl


Adres:

Tychy,

ul. Paprocańska 90


Zadzwoń do nas!

(32) 217-84-29


Konto Parafii

ING Bank Śląski o/Tychy

43-100 Tychy Aleja Niepodległości 106

66 1050 1399 1000 0022 1531 2832


Numer konta walutowego (EURO):

Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanów)

Dom Zakonny w Tychach

Paprocańska 90

43-100 Tychy

ING Bank Śląski: INGBPLPW 46 1050 1399 1000 0023 2464 4026

Copyright 2016-2019 © Parafia pw. Św. Franciszka i Św. Klary w Tychach