Dziennik Zachodni nr 304 – 29.XII.2004

„Nasz kawałek Asyżu”

Na osiedlu „P” powstaje niezwykła budowla, którą w okresie świątecznym odwiedzają tysiące tyszan.
Mowa o dolomitowym kościele franciszkanów. Na zapleczu przyszłej kancelarii można teraz oglądać kuce stanowiące element żywej szopki, która w to miejsce przyciąga zwiedzających. W trzech rozmównicach, gdzie w przyszłości będzie można uciąć sobie pogawędkę z zakonnikami, znajdują się lis. ptactwo i szopy. W kościele, za kaplicą grobu św. Franciszka, staną konfesjonały. Teraz można tam znaleźć lamy oraz osła Sindbada. – Grób jest wzorowany na grobie św. Franciszka w Asyżu. Byliśmy tam. Policzyliśmy kamienie na tym grobie. U nas jest ich dokładnie tyle samo – zapewnia ojciec Wawrzyniec Jaworski.
Niedaleko tej kaplicy są boksy dla koników polskich. Warto spojrzeć na ścianę za nimi. Tu będzie… kolumbarium, czyli miejsce na urny. Zmieści się ich około dwóch tysięcy.
Pomieszczenie, które stanowi w tej chwili główną część franciszkańskiej szopki, to przyszła sala audiowizualna.
Budowa całego kompleksu kościelno-klasztornego zaczęła się w maju 2000. Jest mniej więcej na półmetku, ale terminu zakończenia prac franciszkanie sobie nie wyznaczyli. Wszystko zależy od pieniędzy.Budowle powstają z dolomitu, by jak najbardziej nawiązywały do budowli w samym Asyżu – tłumaczy ojciec Wawrzyniec. – Kościół zbudowany jest na planie krzyża św. Franciszka. Cała bryła świątyni ma być przesiąknięta symboliką krzyża. Wiadomo, że św. Franciszek był stygmatykiem i z nabożeństwem odnosił się do Męki Pańskiej. Z miejsc na tym krzyżu pokrywających się z pięcioma ranami Chrystusa wyrośnie w przyszłości pięć wież. Te, które wychodzą z ran na rękach i nogach, będą miały po 40-45 m wysokości. Wieża wychodząca z rany w sercu sięgnie 70 m. Cały strop kościoła dolnego (w którym obecnie odprawiane są msze) ma kształt krzyża o powierzchni 100 m kw. W przyszłości będzie na nim wymalowana ikona.
Bardzo ważna jest w tej świątyni Droga Krzyżowa, z monumentalną Golgotą, grobem Chrystusa, symbolicznymi płaczkami… Wszystko kończy się w Ogrodzie Zmartwychwstania.
W przyszłości, na co dzień odwiedzanymi miejscami w całym kompleksie będą kaplice Matki Boskiej Anielskiej, gdzie będzie wystawiony Najświętszy Sakrament oraz sąsiadująca z nią Kaplicą Bożego Miłosierdzia, gdzie planuje się całodzienną spowiedź

JOLANTA PIEROŃCZYK

Informacje


Warte do zapoznania


Możesz się wahać, jeżeli potem idziesz dalej.
Bertolt Brecht

Polecamy

Kontakt

Masz pytania?

franciszkanie(małpa)tychyofm.pl


Adres:

Tychy,

ul. Paprocańska 90


Zadzwoń do nas!

(32) 217-84-29


Konto Parafii

ING Bank Śląski o/Tychy

43-100 Tychy Aleja Niepodległości 106

66 1050 1399 1000 0022 1531 2832


Numer konta walutowego (EURO):

Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanów)

Dom Zakonny w Tychach

Paprocańska 90

43-100 Tychy

ING Bank Śląski: INGBPLPW 46 1050 1399 1000 0023 2464 4026

Copyright 2016-2020 © Parafia pw. Św. Franciszka i Św. Klary w Tychachfb