Gość Niedzielny nr VIII – 12.VI.2005

PANORAMA PARAFII – Parafia św. Franciszka i św. Klary w Tychach Paprocanach

Franciszkańskie budowanie

Franciszkanie przybyli do Tychów dziesięć lat temu i nadal ich klasztor jest jedynym męskimw mieście. – To był pomysł mieszkańców Tychów i ich inicjatywa – opowiada o. Emil Pacławski, proboszcz. – W roku 1995 bracia odprawili w tym miejscu Pasterkę, a nasza parafia oficjalnie została erygowana 23 kwietnia 1996 roku. Architekt, parafianin Stanisław Niemczyk, zaproponował budowlę z kamienia, która nawiązywałaby swym kształtem do różnych elementów niektórych kościołów w Asyżu. To spory wysiłek dla liczącej nieco ponad 6 tys. wiernych wspólnoty. Ale ludzie żyją tą budową, interesują się i cieszą, że ich świątynia będzie wyjątkowa. A żywa szopka, organizowana przez franciszkanów wewnątrz powstających murów, sprawiła, że budowa jest znana nie tylko w mieście, ale także w całej okolicy. Prace budowlane nadzoruje o. Wawrzyniec Jaworski, który jest z zamiłowania kamieniarzem. Twierdzi, że to półmetek. Obecnie trwa przykrywanie dachu blachą cynkowo-tytanową.  „Bardzo się staramy, aby parafia żyła – podkreśla o. Emil. – Są u nas grupy dzieci i młodzieży, które widać. Mamy propozycje dla starszych parafian. Żywa szopka czy parafialny festyn to inicjatywy, które wykroczyły już daleko poza obręb parafii. Bardzo liczna jest dziecięca schola „Nasze anioły”. Nie tylko ożywia parafialne nabożeństwa, ale ma już na koncie trzy wydane płyty. Na najnowszej „Beduini” można znaleźć nawet ciekawy teledysk, nakręcony na parafialnej budowie. Scholę będzie można obejrzeć podczas tegorocznego festynu – za tydzień (19 czerwca). Będzie on szczególnie uroczysty i radosny. Wszyscy będą świętować dziesięciolecie obecności franciszkanów w Tychach. Mszę św. o godz. 12.00 odprawi minister prowincjalny o. Ezdrasz Biesok. Będzie też spotkanie z Kamilem Durczokiem i koncert zespołu Dwa plus Jeden. Codzienność parafii też napawa umiarkowanym optymizmem. Wciąż więcej jest chrztów niż pogrzebów. Bezrobocie jest nieco mniejsze niż statystyczne w Tychach, a sporo młodych ludzi radzi sobie w ten sposób, że znajduje pracę za granicą. Niepokoić może tylko tendencja do powrotów na ojcowiznę. Ludzie, którzy przyjechali tu kiedyś za pracą, coraz częściej dochodzą do wniosku, że nic ich w Tychach nie zatrzymuje. Mają dorosłe, samodzielne dzieci i najczęściej przyzwoitą emeryturę, więc wracają w rodzinne strony, by tam radować się jesienią życia. Mieszkań najczęściej nie sprzedają, więc parafia nieco się wyludnia, bo nowych domów nie buduje się w tej części Tychów prawie wcale. Wiek duszpasterzy i franciszkańska duchowość sprawiają, że – zwłaszcza w soboty – furta klasztoru prawie się nie zamyka. Spontaniczność i improwizacja pomagają uczynić życie wspólnoty ciekawym i dynamicznym. Obecnie życie parafialne skupia się w dwupoziomowej kaplicy w tymczasowej siedzibie klasztoru. Nieopodal wyrasta jednak ogromna świątynia z żółtego kamienia.

O. Emil Pacławski

Pochodzi z Zabrza. Wieczyste śluby zakonne złożył w 1993 roku, a rok później przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako katecheta i duszpasterz w Panewnikach. Przez trzy lata był asystentem regionalnym Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Również przez trzy lata był dyrektorem „Ekosongu”. Proboszczem w Tychach jest od czterech lat.

Zdaniem proboszcza
Czuję się młody, mam 36 lat. Może również dlatego uważam się za człowieka czynu. Nie potrafię stać w miejscu i, jak mówią ludzie, wszędzie mnie pełno. Najważniejsza jest dla mnie miłość do kapłaństwa. Myślę, że jeśli coś mi się udaje zrobić, to jest to właśnie owocem tej miłości.
Organizujemy np. „frankoteki” – zabawy w salkach dla młodych, których niekoniecznie można spotkać w kościele. Podczas zabawy jest okazja porozmawiać. Mamy też teatr „Menora”. A z okazji Dnia Judaizmu odbyły się w naszej parafii warsztaty tańca żydowskiego i izraelskiego. Wydajemy też co tydzień gazetkę parafialną „Porcjunkula”.
Chcę budować życie parafialne i wychodzić z franciszkańską duchowością w miasto. Wszak zakony nadają Kościołowi ciekawszego kolorytu.

Zapraszamy do kościoła
Msze św. – niedzielne 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.30, 20.00
w dni powszednie o godz. 7.00, 9.00, 18.30
we wtorki po Mszy św. nabożeństwo do św. Antoniego, w czwartki – do św. Franciszka.
W każdy trzeci piątek czuwanie modlitewne w godz. 15.00-21.00 z nabożeństwem do o. Pio o godz. 18.00

Mirosław Rzepka

Informacje


Warte do zapoznania


Możesz się wahać, jeżeli potem idziesz dalej.
Bertolt Brecht

Polecamy

Kontakt

Masz pytania?

franciszkanie(małpa)tychyofm.pl


Adres:

Tychy,

ul. Paprocańska 90


Zadzwoń do nas!

(32) 217-84-29


Konto Parafii

ING Bank Śląski o/Tychy

43-100 Tychy Aleja Niepodległości 106

66 1050 1399 1000 0022 1531 2832


Numer konta walutowego (EURO):

Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanów)

Dom Zakonny w Tychach

Paprocańska 90

43-100 Tychy

ING Bank Śląski: INGBPLPW 46 1050 1399 1000 0023 2464 4026

Copyright 2016-2020 © Parafia pw. Św. Franciszka i Św. Klary w Tychachfb