Krąg biblijny 5 XI

Najbliższe spotkanieKręgu Biblijnego:  5 listopada 2019 r.

We wtorek 14 marca 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie Kręgu Biblijnego. Potrzeba stworzenia nowej grupy formacyjnej o charakterze biblijnym wynika z zaleceń II Synodu Plenarnego Archidiecezji Katowickiej oraz z potrzeb wiernych, którzy pragną zgłębiać Boży plan zbawienia zawarty w Piśmie Świętym.

Wszelka formacja chrześcijańska rodzi się poprzez życie Słowem Boga. Ono jest u jej początku, ale także Ono ją inspiruje, kształtuje, ubogaca i wskazuje drogę dalszego rozwoju. Ojciec Święty Benedykt XVI podkreśla, że: „Nie znając Biblii przypominamy człowieka idącego w ciemnościach. Słowo Biblii jest lampą umożliwiającą dostrzeżenie drogi”. Formacja jest przecież drogą, drogą, która ma na celu rozwijać człowieka. Formacja biblijna powinna leżeć u podstaw formacji chrześcijańskiej , gdyż jak mówi św. Paweł Apostoł: „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10,17).

Celem naszej wiary jest  Chrystus, Jego mamy poznać, Jemu zaufać i dla niego żyć.  Święty Hieronim zaś pisał: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”, a zatem aby poznać Chrystusa musimy dogłębnie poznać Pismo Święte. O jego szczególnej roli bardzo często mówił w swoim nauczaniu Jan Paweł II. Nazywał go „orzeźwiającą wodą” i „pożywieniem, które karmi duszę”.

Pismo Święte ma moc, by zmieniać życie, by budować i kształtować wiarę, a ostatecznie przybliżać do Chrystusa.  Wiara zbudowana na Słowie będzie żywa i dojrzała, wierna Bogu i nauczaniu Kościoła. Przygotuje do uczestnictwa w życiu społecznym, które realizują wierni świeccy.

Do lektury słowa Bożego zachęca nas sam Bóg przez autorów natchnionych. W Biblii znajduje się aż 200 miejsc, w których Bóg nakazuje człowiekowi czytanie Jego słowa.

Oto niektóre z nich:

Musisz poznawać i rozważać w sercu swoim i dzieciom swoim i innym mówić by rozważali i czytali, zapamiętywali słowa moje” (Pwt 11, 18-21),

Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym Słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4,4),

„Błogosławiony ten, który czyta, i ci, którzy słuchają słów proroctwa” (Ap 1,3).

Do tych i innych Słów Boga nawiązuje św. Jan Paweł II, gdy zaleca wiernym: „Aby poznać prawdziwą tożsamość Chrystusa, chrześcijanie powinni powrócić z odnowionym zapałem do Biblii, czy to przez świętą Liturgię przepełnioną Słowem Bożym, czy to przez pobożną lekturę, czy przez odpowiednie do tego instytucje i inne pomoce”. Niech te wskazania Jana Pawła II przyświecają nam w budowaniu formacji biblijnej w naszej parafialnej wspólnocie.

Przyjdź na spotkanie ze Słowem Bożym!

 

Informacje

Cytat i wspomnienie na dziś

Nie czyń bliźniemu tego, co chciałbyś, aby on uczynił tobie. Możliwe, że macie zupełnie różne gusty.
Bernard Shaw

św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera, wspomnienie

Polecamy

Kontakt

Masz pytania?

franciszkanie(małpa)tychyofm.pl


Adres:

Tychy,

ul. Paprocańska 90


Zadzwoń do nas!

(32) 217-84-29


Konto Parafii

ING Bank Śląski o/Tychy

43-100 Tychy Aleja Niepodległości 106

66 1050 1399 1000 0022 1531 2832


Numer konta walutowego (EURO):

Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanów)

Dom Zakonny w Tychach

Paprocańska 90

43-100 Tychy

ING Bank Śląski: INGBPLPW 46 1050 1399 1000 0023 2464 4026

Copyright 2016-2019 © Parafia pw. Św. Franciszka i Św. Klary w Tychach